Haber

Nazi kurbanları Roman ve Sintiler anıldı

Avrupa Sinti ve Roman Soykırımını Anma Günü vesilesiyle, Avrupa’nın farklı ülkelerinden çok sayıda Sinti ve Roman, Nazilerin yaklaşık 4.500 Sinti ve Roman’ı katlettiği Polonya’daki Auschwitz-Birkenau Toplama Kampında bir araya geldi. Törende Nazi Almanyası’nda öldürülen kurbanların anılmasının yanı sıra Avrupa ülkelerinde Roman ve Sintilere yönelik devam eden ayrımcılığa ve yeniden yükselişe geçen ırkçı ideolojilere karşı uyarıda bulunuldu.

Almanya’daki Sinti ve Romanlar Merkez Komitesi Başkanı Romani Rose, birçok Doğu Avrupa ülkesinde Romanların hala apartheid benzeri koşullarda yaşadığına dikkat çekti. Avrupa Birliği’nin (AB) antiziganizm kadar antisemitizme de önem vermesi gerektiğini kaydeden Rose, Almanya’daki eyaletlerin İçişleri Bakanlarını Nazi Almanyası ve sonrasında polisin adaletsizliğini araştırmaya davet etti.

“Azınlıkların korunmasından Avrupa sorumludur”

Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Claudia Roth, Roman ve Sintilerin hala hayatın birçok alanından dışlandıklarına ve ırkçılığa maruz bırakıldıklarına dikkat çekti. Bu mağdur grubun uzun bir süre neredeyse görmezden gelindiğini belirten Bakan, “Sinti ve Romanların tarihi ve çok yönlü kültürü hakkında da daha fazla bilgiye ihtiyacımız var” dedi.


Almanya’daki Sinti ve Romanlar Merkez Komitesi Lideri Romani Rose, anziganizm ile çabaya davet etti.Fotoğraf: Dokumentations- und Kulturzentrum Deutscher Sinti und Roma / Jarosław Praszkiewicz

Etkinlikte konuşan Federal Hükümetin Antiziganizmle Mücadele Sorumlusu Mehmet Daimagüler, Almanya’da Roman ve Sintilere yönelik devam eden ayrımcılığı eleştirerek, “Mağdurlara saygı duyamayız, onların çocuklarını, torunlarını, torunlarını hor göremeyiz” dedi.

Anma günü vesilesiyle, AB Komisyonu ayrıca Roman ve Sinti’ye azınlıkları koruma çağrısında bulundu. Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa’nın burada yaşayan azınlıkları ırkçılık ve ayrımcılığa karşı korumakla yükümlü olduğunu hatırlattı. Von der Leyen, tüm üye devletleri Romanlar ve Sintiler için “eşitlik, bütünleşme ve topluma dahil olma yolunu açmaya” çağırdı.

500 bine yakın Roman ve Sinti katledildi

2015 yılında Avrupa Parlamentosu 2 Ağustos’u “Avrupa Roman ve Sinti Soykırımı Anma Günü” ilan etti. 2 Ağustos 1944’te Nazi milisleri SS, Auschwitz-Birkenau toplama kampındaki sözde “Çingene aile kampını” tasfiye etmeye başladı. Kampta kalan yaklaşık 4.300 Sinti ve Romalı oradaki gaz odalarında öldürüldü. Nazi Almanya’sında katledilen Roman ve Sintilerin toplam sayısı yaklaşık 500 bin olarak kayıtlara geçti.

DW/SÖ,TY

haskoyajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu